dystrybucja

Wyjątkowy polski dokument o nastoletnich wyzwaniach – „Dziewczyńskie historie” w kinach od 12 października

14/09/23

Nie ma nic lepszego niż czas spędzony z przyjaciółką! Wspólne nocowanki w ogrodzie pod gołym niebem i godziny na podwórku – nikt nie zrozumie nas tak dobrze jak ona, a w dodatku można z nią porozmawiać o wszystkim. O pierwszych miłościach i relacjach z rodzicami. O postrzeganiu własnego ciała i nadchodzącej pierwszej miesiączce. O szkole i obowiązujących w niej dziwnych zakazach i nakazach. Jagoda i Zuzia są szczere, pełne pozytywnej energii i gotowe zawojować świat! Ten ciałopozytywny i odwstydzający film opowiada o tym, jak to jest być dorastającą dziewczyną, a od rozmów dwóch charyzmatycznych bohaterek nie można się oderwać.

Od rozmowy po dokument

„Dziewczyńskie historie” to reżyserski debiut Agi Borzym. Pomysł na dokument zrodził się podczas rozmowy w grupie znajomych o ich pierwszej miesiączce. Aga uświadomiła sobie wtedy, że większość z nich nie było przygotowanych na to doświadczenie. Zaczęła więc w ramach projektu prowadzić rozmowy z nastolatkami, i zauważyła, że sytuacja nie uległa zmianie. Stąd ten dokument – zależało jej na uchwyceniu tego bardzo ciekawego momentu w życiu kobiety, kiedy następuje przemiana z dziecka w nastolatkę.

Chciałam, żeby ten film otwierał ważne tematy i żeby mówił głosem młodych osób. Perspektywa dziewczyn w tym wieku wydała mi się ważna, być może dla wielu osób nieodkryta. Chciałam nadać lekkości i zwyczajności tematom postrzeganym jako trudne, takim jak pierwsza miesiączka, i czułam, że warto podążać za moimi bohaterkami, bo mają dużą świadomość siebie i świata

- mówi Aga Borzym, reżyserka dokumentu.

Sukcesy od samego początku

W 2021 roku dokument ten był prezentowany na międzynarodowym forum Kino Dzieci Industry (obecnie Młode Horyzonty Industry). Projekt uczestniczył w 1. edycji warsztatów rozwoju projektów dokumentalnych Kino Dzieci Docs. Już na etapie rozwijania projektu twórczynie zostały nagrodzone na Doc Lab 2021 nagrodą CO-PRODUCTION MARKET AWARD oraz NETFLIX NEW VOICES AWARD na Sunny Side 2021. Dokument prezentowano już na takich festiwalach jak Millennium Docs Against Gravity oraz Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, na których został bardzo dobrze przyjęty.

Film będzie także pokazywany w ramach 10. MFF Młode Horyzonty.

W kinach od 12 października

„Dziewczyńskie historie”
Kategoria wiekowa: 9+
Reżyseria: Aga Borzym
Zdjęcia: Kachna Baraniewicz
Kraj i rok produkcji: Polska 2023
Czas trwania: 62 min
Język: polski

Młode Horyzonty vod!

Młode Horyzonty w Twoim domu! Wyjątkowa oferta dla młodych widzów na platformie NHvod.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter