dystrybucja

Przejmująca opowieść o więzach między dzieckiem i dorosłymi. „Cicha dziewczyna” w kinach od 1 września

03/08/23

„Cicha dziewczyna” to opowieść o 9-letniej Cáit, która mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu. Nagrodzony na Berlinale film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. Jest to ciepła, przejmująca opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa.

Młode Horyzonty nie tylko dla najmłodszych widzów

Młode Horyzonty chcą pokazywać tematy związane z relacjami rodzinnymi, wchodzeniem w dorosłość, szukaniem porozumienia i wspólnego języka mimo pokoleniowych różnic. Stąd w ofercie znalazł się ten niezwykły, skierowany do widzów dorosłych film.

Chcemy pokazywać nowe, już uznane tytuły, które pomogą pobudzić dorosłych do zadania sobie pytań na temat ich relacji z dziećmi, ich roli w towarzyszeniu dziecku i jak chcą ją pełnić

– mówi Maciej Jakubczyk, członek zarządu Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Wielokrotnie nagradzany debiut irlandzkiego reżysera

„Cicha dziewczyna” w reżyserii Colma Bairéada przebojem wdarła się do piątki filmów nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, gdzie rywalizowała z „Blisko” czy „IO” o tę prestiżową statuetkę. Film został także doceniony na niemieckim festiwalu filmowym Berlinale, gdzie zyskał nagrodę Grand Prix Generation Kplus Jury Międzynarodowego. Ponadto, debiut Bairéada został nagrodzony także między innymi przez Koło Londyńskich Krytyków Filmowych w kategorii Najlepszy film zagraniczny, czy też przez irlandzkie IFTA Film & Drama Awards w takich kategoriach jak: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria czy też Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (nagroda dla Catherine Clinch za rolę tytułowej bohaterki).

Film został także bardzo entuzjastycznie przyjęty na tegorocznej edycji MFF mBank Nowe Horyzonty, gdzie był pokazywany w prestiżowej sekcji Pokazów Galowych.

W kinach od 1 września

„Cicha dziewczyna”
Tytuł oryginału: An Cailín Ciúin
Kategoria wiekowa: 15+
Reżyseria: Colm Bairéad
Kraj i rok produkcji: Irlandia 2022
Czas trwania: 95 min
Wersja językowa: napisy polskie

Młode Horyzonty vod!

Młode Horyzonty w Twoim domu! Wyjątkowa oferta dla młodych widzów na platformie NHvod.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter